Huzurevi whatsapp

Ozel Tatlı Hayat Huzurevi Bakimevi

Parkinson Nedir? Evreleri Nelerdir? Belirtileri Nelerdir?

Parkinson hastalığı genelde 50 yaş üzerin hastalarda ortaya çıkan yavaş ilerleyen nörolojik bir hastalıktır. Hastada günlük işlerini yapmakta zorlandığı, hareketlerde yavaşlama, titreme, yürümede güçlük çekme, alçak ses tonuyla konuşma, denge bozukluğu görülebilir.

Yaşlılık ve Ağrı

Yaşlanma, önüne geçilmesi mümkün olmayan biyolojik, kronolojik ve sosyal yönleri olan bir süreçtir. Yaşlanma ile ilgili bazı tanım ve yorumlamalar; Aristo yaşlanmayı, “ İyileşmesi mümkün olmayan bir hastalık” olarak tanımlamıştır.

Yaşlılıkta Beslenme

Yaşlılık döneminde yeterli ve dengeli beslenmenin sağlanması; sağlığın korunması, iyileştirilmesi ve geliştirilmesi, yaşam süresinin ve kalitesinin arttırılmasında önem taşımaktadır. Yaşlılıkta sağlıklı beslenmede, aşağıdaki önerilere dikkat edilmelidir.

Parkinsonda Beslenme

Parkinson hastalarının sindirim sistemi sorunları yaşamaması için özel diyetle beslenmeleri gerektiğini söyleyen Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Dilek İnce Günal, tedavi sürecindeki en önemli sindirim sistemi sorunlarından birinin kabızlık olduğunu belirtti.

Alzheimer Hastaliginda Depresyon

Erken evrede görülen depresyonun nedeni, genellikle kişinin zihinsel işlevlerini yitirmeye başladığını fark etmesi ve bunu kendine yakıştıramamasıdır. Kişi sosyal çevreden uzaklaşmaya başlar ve konuşmalara eşlik etme süresi azalmıştır.

Alzheimer Hastaligindan Korunmak Mümkün

En belirgin özelliği unutkanlık olan bu hastalıkta erken tanı ve teşhis oldukça önem taşıyor.Böylece hastalığın seyri yavaşlatılarak, semptomlar azaltılabiliyor. Ancak her unutkanlığın Alzheimer hastaligi ile karıştırılmaması gerekiyor.